דלג לתוכן העמוד

הרבה מאיתנו רוכבים עם דורבנות, אך לא כולנו יודעים מה תפקידם ואיך לעבוד איתם בצורה נכונה. העובדה שאנו מרכיבים אותם על המגף לא בהכרח אומר שצריך להשתמש בהם, וגם כאשר משתמשים בהם, זה צריך להיעשות במחשבה תחילה ובזהירותהרבה מאיתנו רוכבים עם דורבנות, אך לא כולנו יודעים מה תפקידם ואיך לעבוד איתם בצורה נכונה. העובדה שאנו מרכיבים אותם על המגף לא בהכרח אומר שצריך להשתמש בהם, וגם כאשר משתמשים בהם, זה צריך להיעשות במחשבה תחילה ובזהירות.

דורבנות הן מרכיב קטן בציוד הרכיבה, אך הם גורמים למחלוקת הגדולה ביותר והלא נגמרת לגבי השימוש בהם בפרט והרכיבה על סוסים בכלל. לחלק מהאנשים, הם מייצגים אמצעים של אכזריות ועינוי, ולאחרים הם חלק בלתי נפרד מציוד הרכיבה ואמצעי לתקשורת עם הסוס. כמו חלקים אחרים בציוד הרכיבה – דורבנות יכולים להיות כלי עזר או כלי נשק – זה יהיה תלוי בדרך השימוש בהם.

במאמר זה, ננסה להסביר על הדורבנות והשימוש בהם, איך לעבוד איתם בצורה שבסופו של התהליך נקבל מהסוס שלנו את מה שאנחנו מבקשים ממנו לעשות.

שלושת החלקים המרכזיים של הדורבנות הם ה-Band, Shank וה-Rowel:

  • Band (בנד)– זהו החלק שמתלבש על הצד האחורי של המגף, ומתחבר לרצועת הקשירה הקדמית על הרגל. הוא יכול להגיע בעוביים שונים ובצורות שונות, עם או בלי עיטורים, ומטרתו היא לשבת בחלקו האחורי של המגף ולשמור שהדורבונות ישבו במקומם.
  • Shank (שאנק)– זוהי ה"זרוע" שיוצאת החוצה מן המגף או מה-Band, לכיוון האחורי שבסופה יושב הגלגל.
  • Rowel (רואל)– זהו הגלגל שמחובר בקצה ה-Shank, שהוא למעשה החלק שנוגע בסוס.

השימוש בדורבנות יכול לתת סימנים לסוס בצורה יותר מדוייקת מאשר אם רוכבים ללא הדורבנות, ובנוסך השימוש בהם דורש מאיתנו, הרוכבים, פחות מאמץ בכדי להשיג תגובה רצויה ומשמעת טובה מסוס שנעשה אדיש לבקשות של הרוכב.

ה-Rowel, יכול להיות שונה מזוג דורבנות אחד למשנהו, בצורתו, בגודלו ובמספר נקודות המגע שלו עם הסוס (או ללא נקודות אלא שטח מגע). הגודל והצורה של הגלגל יקבעו את מידת החריפות שלו. גלגל שיש בו נקודות מגע רבות יותר וקרובות האחת לשניה יהיה פחות חריף מאשר אחד שיש בו פחות נקודות מגע וכשהן רחוקות האחת מן השניה.

צריך להזהר כשבוחרים גלגל מסויים, ועוד יותר להזהר כשמשתמשים בו !!!

כשמרכיבים דורבנות ברכיבה, אין צורך בתנועת רגליים רבה, מאחר והסוס הוא בעל רגישות גדולה ומסוגל להרגיש את השינויים הקטנים ביותר, וכך הוא גם מגיב, אם נותנים לו את ההזדמנות. החלק החשוב הוא לתת לסוס את ההזדמנות להגיב ולזוז מן הדורבנות או הרגל (כשהוא מגיב בצורה נכונה וטובה).

האורך והצורה של ה-Shank יכולים להיות שונים, וזאת בהתאם לסגנון הרכיבה והדורבנות. זרוע שיוצאת מן ה-Band בצורה ישרה זוהי זרוע פשוטה ורגילה לכל דבר.

רוכב בעל רגליים קצרות ימצא את הדורבנות שהזרוע שלהם מתעקלת לכיוון מטה נוחים יותר בשמירה של הרגליים רחוקות מהסוס, ועובדות לטובתו. לצערנו, לעיתים קרובות אפשר לראות רוכבים רבים שמשתמשים בדורבנות באופן קבוע ולוחצים אותם כנגד הסוס לארוך כל צעד שלו, כדי לגרום לסוס לזוז קדימה, אך בשימוש יתר של הדורבנות, הם מאבדים מהיעילות שלהם. יש לשמור את הדורבנות רחוק מגוף הסוס, כדי שבעת הצורך הבקשה על ידי הדורבנות תהיה יעילה.

לרוכב בעל רגליים ארוכות, או לכאלו אשר מתחילים אילוף של סייחים, הדורבנות המתאימים ביותר יהיו אלו הנקראים "צוואר ברבור". בשימוש בדורבנות אלו, הרוכב אינו צריך להזיז את רגליו יותר מידי כדי ליצור מגע עם הסוס. אצל סוסים בני שנתיים, הרגש באיזור שבו הדורבנות נוגעים הוא גדול יותר, ולכן אין הבדל משמעותי אם לרוכב יש רגליים ארוכות או קצרות. בנוסף כאשר הרוכב עומד על הארץ, "צוואר הברבור" שומר את הגלגל מן הקרקע שלא ישחק ויפגע.