דלג לתוכן העמוד

אם אתם חווים קושי עם הסוס שלכם ומרגישים שהוא מתנגד למתג ולמושכות, הדבר הראשון שיש לבדוק הוא את הפה והשיניים של הסוס...אם אתם חווים קושי עם הסוס שלכם ומרגישים שהוא מתנגד למתג ולמושכות, הדבר הראשון שיש לבדוק הוא את הפה והשיניים של הסוס. שיניים במצב טוב ותקין, יביאו לתוצאות טובות הרבה יותר כאשר יעשה שימוש במושכות ובקבלה של המתג בפה, ובסופו של דבר גם בריאות תקינה ונינוחות של הסוס. סוסים צריכים לעבור בדיקות שיניים כל 6 חודשים ואם נדרש אז טיפולים בהתאם. כמובן שסוס שסובל מכאבים בפה, יתנגד למתג ולמושכות.

רנדי ריידינגר, מומחה שיניים בסוסים ובעלים של קליניקה שמתמחית בטיפולי שיניים בסוסים, בטקסס שבארה"ב, מראה בסרטון המצורף ובהדגמה על גולגולת של סוס, למה השיניים התוחנות צריכות להיות מטופלות באופן קבוע וסיסטמתי. בנוסף הוא מסביר על האנטומיה של פה הסוס והיכן פועל המתג כאשר הוא יושב בתוך הפה. תעקבו בסרטון אחרי ההדגמה המעניינת.

לסוסים יש שיניים שנקראות היפסודונט (HYPOSDONT TEETH), כאשר הכוונה היא לסוג שיניים שבהן ה"כתר" או גוף השן הוא גדול וארוך יותר מאשר שורש השן. רובו של גוף השן נמצא בתוכה של עצם הלסת של הסוס. החלק הנראה לעין הוא בגודל של חצי אינצ' בערך.

שיניים אלו יוצאות החוצה באופן איטי (הן אינן גודלות כפי שנוטים לחשוב) לאורך שנות חייו של הסוס. הן יוצאות בקצב דומה לזה שהחלק הנראה לעין נשחק מלעיסת חציר ועשב. כאשר סוס מגיע לגיל מבוגר, השיניים ישחקו וכמעט שלא ישאר לסוס גודל של שן להוציא. רוב הסיכויים שהחלק הקטן שנשאר בעצם הלסת פשוט ייפול החוצה מהפה.

החלק התחתון של לסת הסוס צר יותר מאשר החלק העליון. מצב זה גורם לשיניים התחתונות ,לשבת" בתוך השיניים העליונות. השיניים העליונות יוצרות מעין זיז מעל השיניים התחתונות. כאשר סוס לועס את מזונו, הוא למעשה מזיז את הלסת התחתונה  מצד אל צד בכדי לטחון את האוכל. פעולה זו יוצרת קצוות חדים ומעין קוצים בצד הפנימי של השיניים התחתונות ובצד החיצוני של השיניים העליונות. קצוות חדים אלות צריכים להיות משוייפים ומטופלים באופן קבוע כדי לשמור על בריאותו של הסוס. מכיווון שהשיניים ממשיכות לצאת החוצה מן הלסתות, יש לטפל ולשייף אותן כל 6 חודשים. אם שמתם לב שהסוס שלכם לועס בצורה מוזרה, זורק אוכל מהפה, וברכיבה – מתנגד למתג, זורק את הראש ומתנהג בצורה שלא אופיינית לו, זה יכול להיות סימן לכך שהוא צריך טיפול שיניים.

אצל סוסים צעירים יש שיניים שנקראות קאפס (CAPS). שיניים אלו נופלות כאשר השיניים הקבועות מתחילות לצאת החוצה. תהליך זה מתחיל בערך בגיל שנתיים וחצי. בעיה שכיחה אצל הסוסים הצעירים היא שהקאפ לא נופל מעצמו כאשר השן הקבועה יוצאת החוצה. מצב זה יוצר אצל הסוס הצעיר כאבים, וצריך לדאוג שהקאפ יוסר על ידי וטרינר. כמובן שחשוב מאוד לשמור על בריאות הפה אצל סוסים צעירים בדיוק כמו אצל סוסים בוגרים. גם אם רוכבים על סוסים אלו עם האקאמור, כאב שיניים יכול ליצור התנגדות והתנהגות לא רצויה.

כדי לקבל תוצאות טובות מהסוס שלכם, יש לדאוג לבדיקות וטיפולי שיניים סדירים על ידי וטרינר. זהו חלק חשוב ביותר בשמירה על בריאותו של הסוס שלכם כדי שיוכל לתת לכם את מירב ההנאה ברכיבה!!!

קרדיט: Dennis Morland from Dennis Morland Tack.