דלג לתוכן העמוד

אחרי 11 חודשים של המתנה וציפייה, הסוסה שלך סוף סוף ממליטה סייח יפה ובריא, אך ממש כשהוא נעמד על רגליו בפעם הראשונה, הסוסה מסובבת אליו את הישבן, מתעלמת ממנו ואולי אפילו מורידה אוזניים ותוקפת אותו. למה זה קורה ומה עושים במצב שכזה?(אזהרה - הסרטון המצורף קשה לצפייה ויש להתייחס בהתאם)

אחרי 11 חודשים של המתנה וציפייה, הסוסה שלך סוף סוף ממליטה סייח יפה ובריא, אך ממש כשהוא נעמד על רגליו בפעם הראשונה, הסוסה מסובבת אליו את הישבן, מתעלמת ממנו ואולי אפילו מורידה אוזניים ותוקפת אותו. למה זה קורה ומה עושים במצב שכזה?

דחיית סייחים זהו מצב שובר לב, שאלא אם הסוסה דחתה סייח בעבר, אין שום אפשרות לצפות אותו מראש. באוניברסיטת קורנל שבארה"ב, פרופסור קתרין הופט, מומחית להתנהגות, זיהתה שלושה סוגים של דחיית סייחים על ידי האמהות.

המצב השכיח ביותר הוא כאשר הסוסה לא מאפשרת לסייח לינוק. הסיבות לכך יכולות להיות בגלל לחץ כלשהו שהסוסה האם נמצאת בו, פחד או אי נוחות מסויימת. במקרים רבים, לסוסות שממליטות בפעם הראשונה בחייהן, הלחץ בעטין מאוד כואב. כאשר הסייח מנסה לינוק את החלב מן העטין, הכאב גורם לאם לדחות אותו מלינוק.

המצב השני, הוא הימנעות מהסייח. גם מקרה זה שכיח אצל סוסת שממליטות בפעם הראשונה. הסוסה נראית כאילו היא מפוחדת מהסייח, ומנסה להתחמק ממנו. סוסות במצב זה פשוט זזות הצידה כאשר הסייח נעמד על רגליו ומנסה לגשת אל האם.

המצב השלישי והגרוע ביותר הוא כאשר הסוסה מנסה לתקוף את הסייח.

דחיית סייחים 3

לא משנה באיזה סוג של דחייה מדובר, החשיבות העליונה היא ההתערבות במצב, מאחר והסייח נמצא בסכנה. במצב שהסוסה לא נותנת לסייח לינוק, זה חשוב מאוד והכרחי שהסייח יקבל את מנת הקולסטרום – החלב הראשון – מהר ככל האפשר. אם אי אפשר לגרום לסוסה להניק את הסייח, יש לקשור אותה, לחלוב ממנה את החלב, ולתת לסייח לשתות מבקבוק או שוטרינר יצטרך לתת לסייח את מנת הקולסטרום ישירות לתוך הבטן. ברגע שהסייח קיבל את מנת הקולסטרום, אפשר לנסות ולעבוד עם הסוסה האם כדי שתלמד לקבל את הסייח ותרשה לו לינוק ממנה.

לפעמים תפיסה של הנקבה והצמדה של הישבן שלה לפינה כדי שלא תוכל לבעוט יכול לעזור במקרה שכזה. ברגע שהסייח מתחיל לינוק ומוריד את הלחץ מן העטין, הכאב של הסוסה חולף, והיא תרשה לו לינוק. לסוסות רגישות יותר, שמתנגדות לנסיונות, אפשר לתת זריקת טשטוש לפני שמנסים לתת לסייח לינוק מהן. הזרקה של חומרים כגון באנאמין, להרגעת כאבים ואי נוחות, יכולים לעזור. עוד סוג של טיפול הרגעה יכול להיות על ידי ניגוב של העטין במגבת רטובה וחמה עוד לפני ההמלטה, כדי להרגיל את הסוסה להתעסקות בעטין. בנוסף, יש להתייעץ  עם הוטרינר הקבוע של הסוסה בכדי לקבל מידע נוסף על דרכים נוספות של טיפול רפואי.  

הדרכים הנ"ל יכולות לעזור עם סוסות שכאמור "מפחדות" מהסייח ומתנהגות בצורה של המנעות ממנו. חשוב ביותר שכל הצוות המסייע יהיה שקט ורגוע בכדי למנוע החרפה של המצב. יש להחזיק את הסוסה כדי לאפשר לסייח לגשת אליה – בהשגחה כמובן.

לרוב, כאשר הסייח מתחיל לינוק, הסוסה תראה סימנים של רוגע ותתן לסייח להמשיך ולינוק. אם הסוסה הופכת להיות עצבנית, ואף אלימה כלפי הסייח, עצמה או אל הצוות המסייע, יהיה נכון לטשטש אותה בזריקת טשטוש או להשתמש באמצעים אחרים כדי לשלוט עליה, וגם כאן, יש להתייעץ עם הוטרינר לגבי האמצעים שיש לנקוט בהם.

סוסה שמנסה לתקוף את הסייח, יש לדאוג שהיא תהיה במצב שאין היא יכולה לפגוע בו. זה יכול להית מצב שבו מצמידים אותה לפינה של התא כדי שלא תוכל לבעוט או לנשוך את הסייח, אך כאשר הסייח נמצא בקרבת הסוסה. שימוש בתערובת או כל סוג אחר של "פרס" לסוסה יכול להיות שיטה כדי שהיא תלמד לקבל את הסייח ולתת לו גישה אליה. אם היא מראה סימנים של עצבים או אלימות כאשר הסייח מתקרב, יש לתקן אותה. במקרים כאלו, סבלנות,עקביות ואורך רוח הוא שם המשחק. יש שאומרים שעל ידי כך ששמים את השלייה על הסייח, הסוסה תרגיש ותזהה אותו כסייח שלה.

דחיית סייחים 2

סוסות שדחו סייח בעברן, נמצאות באחוז הסיכון שהן ידחו סייח שוב. אצל סוסות שממליטות בפעם הראשונה, רוב הסיכויים שהדחייה תעשה על ידי המנעות מהסייח. הסטטיסטיקה מראה כי סוסות מהגזע הערבי נוטות לדחות סייחים יותר מכל גזע אחר. למורת זאת, דחייה של סייח יכולה לקרות אצל כל סוסה מכל גזע שהוא.

כבעלים של הסוסה, יש מספר דברים שתוכל לעשות כדי לנסות ולמנוע את המצב שבו הסוסה דוחה את הסייח. משחק עם העטין לפני ההמלטה בכדי להוריד רגישות באזור (מסאז', שטיפות וכו'). העובדות מלמדות כי אם יש באורווה נקבה נוספת שהמליטה בעברה, הנקבה שממליטה בפעם הראשונה תלמד מהמנוסה יותר התנהגות אימהית טובה.

בסך הכל, המקרים של דחיית סייחים הם די נדירים. הם נראים ב-12 עד 24 שעות לאחר ההמלטה. רוב הסוסות שמראות סימנים של דחייה של הסייח, ישנו את התנהגותן תוך כדי היום הראשון לאחר ההמלטה. אפשר לראות שתוך כדי השעות הראשונות אחרי ההמלטה האינסטיקטים האימהים של הסוסה נכנסים לפעולה.

ההמלטות הן בדרך כלל הזמן השמח ביותר של בתי הגידול ושל המגדלים. דחייה של סייח יכולה להיות מאוד מצערת עבורם, אבל עם השגחה וניהול מצבים שקט ורגוע במקרים שכאלו, אפשר להגיע להצלחה בשכנוע של הסוסה כדי שתוכל לקבל את הסייח ולשנות את התנהגותה, כפי שאמא לסייח אמורה להיות.

 

בסרטון - סוסה שתוקפת את הסייח שלה.