דלג לתוכן העמוד

מתג עם טבעת D, מתג עם טבעת 0 (ביצה) או מתג עם טבעת O - מה ההבדלים ומה עדיף??? הנה כתבה מעניינת כדי להבין מה זה מה...מתג שבור פשוט מוגדר כמתג שפועל ללא מנוף. זה נעשה בדרך כלל עם שני חלקים פנימיים שיושבים בתוך הפה ומחוברים בניהם (ומכאן - שבור). שלושה סוגים נפוצים של מתגים שבורים המשמשים באימונים בענף הרכיבה המערבית הם טבעת בצורת O, טבעת בצורת D וטבעת בצורת ביצה - 0. זה קל לחשוב על כל השלושה שהם עובדים באותו אופן אם יש להם את אותו החלק בפנימי שיושב בפה, אבל כאשר אנו מסכלים עליהם ומנתחים אותם, הם למעשה מבצעים פעולות שונות. אם נסתכל עליהם  מקרוב, נוכל לראות איפה כל אחד יכול לעזור לסןס ללמוד להגיב על משיכה במושכות טוב יותר מאשר האחר בהתקדמות באימונים.

מתג שבור עשוי  מטבעות, שבו הראשיה והמושכות מחוברות אליהן, והטבעת מחוברת לחלק שיושב בפה. יש מגוון רחב של חלקים שיושבים בפה, השונים בעוביים, בצורתם וכו', אבל יש רק 3 סוגים עיקריים של טבעות בשימוש בעולם אימון הרכיבה המערבית: טבעת O, טבעת D וטבעת 0 (ביצה).

באופן כללי, המתג השבור פשוט מפעיל לחץ על 3 אזורים בפה: הלשון, הבארס (אזור הפה בין הטוחנות לחותכות) והחיך. הטבעות, בכל סוג של מתג שבור פשוט מפעילות לחץ על הצדדים של השפתיים והפנים. כל סוג של טבעת מפעילה לחץ על שטח קטן יותר או גדול יותר על הצדדים של הפנים וכתוצאה מכך במידה שונה מאשר אחרים.

למתג טבעת D (צילום מספר 1) יש טבעות שאינן מסתובבות, אלא הן הם קבועות במקום. הן בחירה טובה כאשר מתחילים באימון של סייח. משיכה של המושכה למעשה מושכת את הטבעת D בצד הנגדי של המשיכה ומפעילה לחץ על הצד של השפתיים והפנים. זה עוזר לסוס ללמוד שהוא צריך להגיב ללחץ. במבט על החלק הפנימי של מתג עם טבעת D (תמונה A) אפשר לראות איך כל הצד של הטבעת D ייגע בצד של הסוס. מכיוון שזה אופסט D (החלק המעוגל של טבעת ה - D נמצא "בצד" של החלק הישר של האו "D", כי החלק הישר הוא זה שמחובר אל החלק שיושב בפה הסוס), החלק הישר הוא זה שיבוא במגע ראשון עם הלחי והשפתיים של הסוס.

המתג השבור שבתמונה 2 הוא צורת הביצה - 0. זהו מתג שגם בו הטבעת קבועה והטבעות עובדות באופן דומה למתג D. בהסתכלות מקרוב (תמונה B) אפשר לראות את הטבעת בצורת ביצה, יש קוטר גדול יותר שבו ההחלק שיושב בפה מחובר. אזור זה מפעיל לחץ על הצדדים של השפתיים, כמו המתג D, אבל שטח הלחץ קטן יותר. כמו המתג D גם המתג עם הטבעת בצורת הביצה הוא מתג טוב להתחיל סייח, כך שהוא יכול ללמוד להגיב בקלות רבה יותר למשיכה ישירה של המושכה.

המתג עם טבעת O מופיע בתמונה 3. הטבעות מסתובבות סביב החלק שיושב בפה. סוג זה של מתג שבור מכסה את הכי פחות שטח בלחץ על הצדדים של השפתיים במשיכה ישירה של המושכה. סייחים רבים שמתחילים את העבודה עם מתג טבעת O, מגיעים לתוצאות טובות מאוד באימונים. זה סוג המתג הנפוץ ביותר בדיסציפלינות הרכיבה המערבית, אבל יש לציין כי מתג זה לא מפעיל לחץ על שטח גדול על הצדדים של השפתיים כמו טבעת D או טבעת O. תנועת הסיבוב של הטבעות יכולה להיות שימושית באימון, כדי לעזור להגדיל את פעולת הפרשת הריר ואת הקבלה של המתג.

זוהי בחירה טובה להמשיך באימון כל עוד הסוס מגיש בנוח ומגיב בצורה טובה ללחץ.

 

קרדיט: Dennis Morland from Dennis Morland Tack.