דלג לתוכן העמוד

האם קרה לכם שלאחר הרכיבה הורדתם את האוכף וראיתם שחגורת הבטן שיפשפה את הסוס וגרמה לפציעתו? לרובנו זה קרה מתישהו. נראה שפציעות מעין אלו הן שכיחות יותר אצל סוסים קטנים בגודל ואצל כאלו שיש להם שכמות בולטותהאם קרה לכם שלאחר הרכיבה הורדתם את האוכף וראיתם שחגורת הבטן שיפשפה את הסוס וגרמה לפציעתו? דניס מורלנד - יצרן ציוד רכיבה בארה"ב, מסביר כיצד אפשר להמנע ממצב זה...

לרובנו זה קרה מתישהו. נראה שפציעות מעין אלו הן שכיחות יותר אצל סוסים קטנים בגודל ואצל כאלו שיש להם שכמות בולטות.

שפשפות ו/או פציעות מחגורת הבטן נראות כשריטות או בליטות, בדרך כלל מאחורי המרפק של הסוס. הן נוצרות ברוב הפעמים בגלל חגורת הבטן או האבזם של חגורת הבטן, כאשר הם מתחככים בקפלי העור ובזיעה של הסוס באזור זה של גופו. פציעות אלו כואבות לסוס בדיוק כמו יבלת שיש למישהו על רגלו בזמן שהוא בטיול רגלי. אם זה לא יטופל בזמן וכראוי, העור הכואב יפתח וידמם, ויקח לו זמן רב להחלים. ישנם כמה דברים שאנו יכולים לעשות כדי להמנע ממצב זה.

קלייטון אנדרסון, מאמן של סוסי קאטינג וקאו הורס, משתמש בחגורות רופינג עם אבזם עגול, בכדי למנוע את הפציעות הללו בסוסים הצעירים שלו. קלייטון מתחיל לעבוד עם כל הסוסים הצעירים שלו כשהוא משתמש בחגורות מסוג זה משום שהאבזם העגול "מתלבש" יפה באזור שמאחורי המרפק של הסוסים. אבזמים אלו הם קטנים במעט מאבזמים בחגורות הרגילות. מאחר והם "תופסים" פחות מקום באזור הגוף של הסוס, הם לא מתחככים ויוצרים הרגשת אי נעימות בסוסים הצעירים. קלייטון אוהב להשתמש בחגורות אלו כל כך, שהוא למעשה משתמש בהן על כל הסוסים שלו, כולל הסוסים שהוא מציג בתחרויות, וללא כל חשיבות לגילם. חגורות אלו מועדפות על ידי הרבה מאוד אנשי סוסים וללא קשר לגודל הסוס שעליו הם רוכבים.

כמו כן, קלייטון אוהב את החגורות הללו בגלל רוחב החגורה באזור הבטן התחתונה של הסוס. רוחב החגורה באזור זה למעשה מחלק בצורה טובה יותר את הלחץ שנוצר ממתיחת החגורה. כאשר מוסיפים עובדה זו לכך שישנם 31 מיתרים בחגורה, זה נותן יציבות טובה יותר לאוכף, לפי קלייטון. מאחר והרבה סוסים מקווי הדם של העבודה עם הבקר הם קטנים יותר בגודל ולעיתים קרובות אין להם שכמות בולטות, ובייחוד כאשר הם צעירים, רוחב החגורה מאוד עוזר, ויוצר נוחות נוספת גם לסוס עצמו.

 

כאמור - החגורות עשויות מ-31 מיתרים, ומיתרים אלו עשויים משילוב של סיבים טבעיים ואחוז קטן של בד דקרון. השילוב המיוחד הזה מייצר נוחות מירבית לסוס אך גם מונע מהחגורות להיות רפויות בשימוש לאורך זמן. רוב החגורות העשויות ממיתרים, בנויות מכמות של 27 מיתרים או פחות, ובחגורות אלו, כמות המיתרים יוצרות איזון ויציבות לאוכף.

האבזם מעוצב ומיוצר בעבודת יד ממוט עגול של פלדת אלחלד. חגורות אלו מיוצרות למטרת שימוש של שנים ארוכות והן לא יהפכו לרפויות עם הזמן.

cinch 1
cinch 2

קרדיט: Dennis Morland from Dennis Morland Tack.