דלג לתוכן העמוד

הקיץ מתקרב ואיתו הנחשים, אשר יוצאים אל החוץ... זהירות הנחשים באים!!!עונת הנחשים החלה!

צפע

החודשים מאי ועד אוקטובר, מהווים את עונת פעילות הנחשים בישראל בכלל, ונחש הצפע הארצישראלי בפרט (Vipera Palaestinae). 

רוב ההכשות בישראל הן של הצפע הארצישראלי, הנחש המסוכן ביותר צפונית לבאר שבע, והמזוהה בעיקר על ידי הראש המשולש והטבעות הלא מושלמות על גבו. זהו נחש ייחודי לאזורנו ולכן אין הרבה מידע ספרותי לגבי השפעתו בסוסים.

ההכשות נפוצות בבתקופה הנ"ל, כאשר הן מסוכנות יותר בתחילת העונה בשל ריכוז הארס הגבוה. רוב הסוסים מוכשים בפנים או ברגליים, ובניגוד להגיון, הכשות ברגליים עלולות להיות יותר מסוכנות.

הכשת נחש ברגל אחורית

הסימנים האופייניים לאזור ההכשה כוללים נפיחות, בצקת ושטף דם. בנוסף, ישנם סימנים מערכתיים שכוללים תגובה אלרגית מוגזמת, שוק כתוצאה מתת נפח, עלייה בקצב הנשימה ואי סדירות בקצב הלב. סימנים קלינים יכולים להופיע רק אחרי מספר שעות מרגע ההכשה, ויכולים להגיע עד לכמוות. עוצמת סימנים אלו תהיה מושפעת מהסוס המוכש ומהנחש המכיש - מיקום ההכשה, עמידות הסוס, סוג, גודל וגיל הנחש, וכמות הארס בהכשה. סוסים רגישים מאוד להכשות וגופם מגיב בתגובה מיידית לארס הנחש. בנוסף, יכולה להיות פגיעה בלב שתתגלה רק בשלב מאוחר יותר.

ארס הנחש מכיל כ- 30 מרכיבים, כאשר 16 מהם זוהו, ביניהם פרוטאזות (אנזימים המפרקים חלבונים), אנזימים מפרקי ממברנות של תאי אנדותל הנמצאים בדפנות כלי הדם, חומרים המשפיעים על קרישת הדם, נוירוטוקסינים ועוד. הטיפול בהכשות נחש בבעלי חיים כולל מתן אנטיביוטיקה, אנטיהיסטמינים, סטרואידים וחומרים נוגדי ארס.

מדם של סוסים מכינים תרכיב נוגד-ארס (אנטי-ונום), שניתן גם לבני אדם במידה והם מוכשים, אך למרות שמכינים את התרכיב מדמם, עלות התרכיב בשביל להציל סוס היא גבוהה מאוד, ויכולה להגיע לאלפי שקלים - תלוי בתרכיב המצוי בשוק ברגע ההכשה.

סוס שהוכש בפניו

הנפיחות שמופיעה לאחר הכשת נחש צפע היא אקוטית ומשמעותית (דומה לנפיחות בתמונה) ויש לפנות לווטרינר ברגע שראיתם הכשה או במידה ומופיעה נפיחות כמו שמופיעה בתמונה.

(המידע בכתבה זו נכתב על ידי ד"ר עמוס קול ממרפאת סוסים בן שמן, וממקורות נוספים)