דלג לתוכן העמוד

המאמר השני מאת רייצ'ל גדליה שחושף אותנו לבעיות שונות שקיימות אצל הסוסים וצריכות אבחון וטיפולרייצ'ל גדליה - CECT, NPHCP, MFR AND KINESIO- TAPE PRACTITIONER

 

במאמר הקודם כתבתי על הדרכים לאתר מתי הסוס שלנו צריך לראות כירופרקטמסג'יסט על מנת לפתור בעייה במערכת השריר-שלד.

במאמר הנ"ל, ארחיב על מערכת זו וכיצד היא משפיעה על בעיות שונות שאנו מייחסים אותן לבעיות מולדות.

מערכת השריר שלד אצלנו ואצל בעלי חיים שונים התפתחה והיא נבנית על מנת לבצע תפקידים שונים וייעוד מסויים.

אצל הסוסים – מערכת זו בנוייה על מנת לתמוך בבעל חי שנע בממוצע 20 ק"מ ביום, בחיפוש אחר מקורות מזון ומים וכן בבריחה מטורפים.

מערכת זו בנויה מעצמות ורקמות רכות: שרירים, גידים, רצועות ורקמות חיבור, כאשר ישנן כמה שכבות של שרירים ורקמות חיבור בגוף הסוס וכמובן במקביל, בכל צד של גוף הסוס.

כאשר מתחילים להבין כיצד השרירים מחוברים לעצמות ומניעים את הגוף, מבינים גם כי בעיות בשרירים וברקמות הרכות יכולות להשפיע על איזון השלד, ומשם על איזון הטלפיים.

לדוגמה - שריר תפוס בכתף או בצוואר משפיע על איזון הטלף. איך זה נראה ואיך זה בא לידי ביטוי?

חלק משרירי הצוואר, מקורם בקודקוד, בלסתות ובחוליות הצוואר השונות, והם נכנסים לאיזור הכתף ותורמים בהבאתה קדימה בתנועה. חלק משרירי הכתף, נמשכים לאיזור השוק והברך שם חלקם נמשכים כגידים ומתחברים לעצמות הרגל התחתונה. שרירים אילו תפקידם להזיז את הרגל קדימה, אחורה ולצדדים.

לדוגמה - שריר הדיגיטל אקסטנסור (DIGITAL EXTENSOR) שראשיתו באיזור המרפק ומפרק הכתף נמשך כלפי הברך ומתחבר לעצם הקופין ולעצם הפסטרן השנייה בגודלה.

אפשר לראות כיצד דבר יכול להוביל לדבר - שריר אקסטנסור תפוס ומכווץ ישפיע על הגיד, שבתורו ישפיע על מנח העצמות אליהן הוא מחובר. אם בעייה זו נמשכת לאורך זמן ללא שחרור ראוי, הרגל תעמוד במנח מעט שונה מהרגיל. הסוס יתרגל לפצות על מנח זה ויחפש את המקום הנוח ביותר עבור הרגל שלו.

מנח חדש זה יגרום לחומר הקרני של הטלף, בנוסף ללחץ המופעל מהקרקע בעת דריכה ועמידה, לכיפוף וגדילה בזווית חדשה.

אפשר לדמיין בוודאי כיצד ההשלכות על שינוי זוויות, שרירים תפוסים ולחצים יכולים להשפיע על תפקוד הסוס בפעילותו היום יומית.

אז מה הקשר בין שיניים לקלאב-פוט?

זהו סיפור של סוסה בשנות העשרה, אשר לרגל קדמית אחת שלה, הייתה נטייה לקלאב-פוט (הגדרה של קלאב-פוט - משמעו עקב גבוה, וצמיחה קופסתית של הטלף). בשיחה עם המפרזל, הבנו כי היא הייתה כך כבר תקופהלא קצרה. המשך הדיאגנוזה היתה ב"טיפוס" במעלה הרגל, על מנת לראות ולהרגיש היכן הסוסה תפוסה.

בבדיקה של הגידים והשרירים שמעל הברך לא הורגש כיווץ או מתיחה אך שריר הברכיוספליס, שמקורו בעצם הטמפורל שבגוגולת, הורגש תפוס ונוקשה.

מכיוון שהטמפורל הוא חלק ממפרק הלסת, התבקשה בדיקה של מנח הלסת והאיזון של המפרק.

ואכן, מפרק הלסת לא היה מאוזן, צד אחד של הלסת היה גבוה מהשני. על מנת להבין את שורש הבעיה - הצצה מהירה בפה הסוסה הראה לנו כי חלק מהשיניים נשחקו בצורה לא מאוזנת.

קריאה לוטרינר שמומחה בשיניים ומנח לסת אישרה את ההבחנה, והוטרינר נתן לסוסה את הטיפול הנאות. ביחד עם טיפול כירופרקטי ותרגילי פיזיוטרפיה שיכולים להיעשות תוך כדי רכיבה, עזרנו לסוסה משורש הבעיה. מאחר ובעיה זו הייתה קיימת אצל הסוסה לאורך זמן רב, השינוי הנראה בגדילת הטלף לא היה דרסטי אך היא יצאה מהגדרת ה-"קלאב פוט" שהייתה לה, ויכולה הייתה להמשיך עם איכות חיים בריאה וטובה.  

דוגמה נוספת, היא סוס אשר ישנה אצלו בעיה במפרק הסאקרו-יליאק - מפרק הנמצא מתחת לעצמות האגן. כאשר ישנה בעיה במפרק זה, הסוס כפיצוי, מתחיל לעמוד בצורה מסויימת, על מנת להימנע מחוסר נוחות.

עמידה זו תעצב את גדילת החומר הקרני בטלף, ותגרום לעיוות שמתבטא בעקבים שטוחים.

שימו לב לזווית בה הסוסה מחזיקה את האגן, הבטן "הנפולה", קו שרירי הגב השקוע והיכן היא בוחרת לשים אם הרגליים האחוריות.

סוסה בת 8 עם בעיית סקרו-יליאק

בתמונה הבאה שצולמה כעבור 3 חודשים ניתן לראות את השינוי שעברה בזווית מנח האגן, הגב שהתרומם ושרירי הבטן שהתחזקו. מה שגרם לשינוי הוא לא רק טיפול כירופרקטי ושיחרור רקמות רכות אלא כמובן גם רכיבה נכונה וטילוףפרזול בזמן.

סוסה בת 8 עם בעיית סקרו-יליאק - כעבור 3 חודשים

בתמונות הבאות, אנו רואים סוסה בת כ- 14 באבחנה הראשונית, כאשר עקב בעיה באגן, היא עמדה במנח V עם הרגליים. מצב זה השפיע ויצר עקבים שטוחים.

מנח V עם הרגליים

עקבים שטוחים

לאחר כחצי שנה של עבודה על הגוף, רכיבה, תרגילים נכונים וטילוף תדיר היא הצליחה להתיישר.

לאחר עבודה וטיפול

אלו הן רק דוגמאות מעטות על איך בעיות שונות בגוף הסוס משפיעות אחת על השנייה ויכולות ליצור בעיות משנה לא פחות קטנות...

כאשר הסוס שלנו לא יכול לבצע פעולה מסויימת, או מראה סימנים התנהגותיים שונים מהרגיל, הסתכלות מקיפה על הגוף והיציבה של הסוס, תראה לנו על כיוון לפיתרון והבאת נוחות וריפוי לגופו.

שיניים - שלד - טלף