דלג לתוכן העמוד

המאמר החמישי בסדרה מאת מאיר אליעבוש - רוכב סוסים, מדריך רכיבה ומאמן בסגנון הדרסז' הקלאסידרסז' הוא למעשה שיתוף פעולה בין הרוכב והסוס, התאמה מושלמת ללא פשרות של ישיבת הרוכב עם תנועת הסוס. דבר זה אמור להתבצע ללא כפייה ובשיתוף מלא בין הרוכב לסוס, כאשר הסוס משוחרר מנטאלית ופיזית מכל לחץ ואילוץ. הסוס משוחרר וחופשי, והרוכב יודע להשתמש בעזרים שלו ויודע להתאים את עצמו לתנועת הסוס. ישיבת הרוכב היא לא קבועה ומשתנה בהתאם למצב הסוס בכל רגע נתון. אסור לשבת "יפה" על הסוס, לפני שהסוס מאוזן ועושה תנועות קלות, משוחררות וחינניות (לגבי טכניקות ועקרונות ישיבה – מאמר השלישי בסדרה – "ישיבת הרוכב").

מהו דרסז 3

רכיבת דרסז' מעולם לא הייתה ספורט. דרסז' שייך לתחום האמנות. הרוכבים האולימפיים הגדולים של הדור הקודם למדו מהטכניקות של המורים לרכיבה הקלאסית. הצלחתם היתה מוגבלת, מאחר והם התמקדו בטכניקה עצמה ובביצועה ולא בהבנה של הטכניקה.

גדול מחברי ספרי הדרסז' – לה-גרנייר – כתב בספרו (אולי זה ימחיש ויבהיר את הפערים): "סוס צריך לעבוד עם מושכות משוחררות, והמושכה עובדת בכוח הגרביטציה". אחרת, סוס לעולם לא יהיה מאוזן. דהיינו, אם הסוס לא מאוזן, אזי הרוכב לא ישב "יפה" על גבו – ומכאן שהרכיבה תהיה מאולצת והתוצאה תהיה מוגבלת.

בתחרויות הדרסז' של ימינו אנו רואים סוסים שעובדים בחוסר איזון ולא משתמשים באימפולסיה. האימפולסיה נמצאת במוחו של הסוס: זה החשק שלו להפעיל את הגוף במצבים שונים. בדרסז' התחרותי לא משתמשים באימפולסיה אלא בתנופה של הסוס. זאת אומרת – העבודה נעשית ב"טרוט עבודה", אחרת, הסוס לא ינוע קדימה בצורה נכונה, בגלל לחץ המושכות ומושב הרוכב שמגבילים את מוחו של הסוס וכתוצאה מכך גם את תנועתו.

אמנות הדרסז' היא מדויקת, ומורכבת – הן מבחינת החשיבה והן מבחינת הביצוע, כשהתרכובת בנויה מאלפי פרטים. הרוכב שנחשף לעולם הדרסז' לומד להכיר את האמנות ולומד להפעיל את כל חושיו בהרמוניה, מתוך רגישות, הבנה וטאקט. אם אחד מהפרטים הללו חסר, הרוכב לא יצליח לאחד את הכוחות השונים לידי הרמוניה עם הסוס.

הרבה מהסוסים שרואים היום בתחרויות הדרסז' נראים "מקומטים". ניתן לראות שסוסים אלו מצויים במצב שהוא ההיפך הגמור מקולקשן (המאמר הרביעי בסדרה) – "Collection" – הם מפוזרים. אפשר לראות סוסים אלו שהולכים עם צוואר מכופף, ללא שום תיאום עם הגב. הגב, הוא המחבר בין החלק האחורי לחלק הקדמי, והוא זה שיוצר את הקשת של הצוואר. הצוואר צריך להיות מכופף בהתאם לעמוד השדרה. למעשה, אצל חלק מהסוסים אנו רואים אותם עגולים, אך זה נעשה כתוצאה מהתנגדות למתג או כניעה, עקב לחץ וכפייה. צוואר הסוס יבוא אל מקומו, ללא שום אילוץ, אם וכאשר הרוכב ידע להפעיל את כל המערכות בצורה נכונה. מטרת הרוכב היא ליישר את הסוס, בניגוד להוראה של "ללכת עם הסוס ישר". ההבדל בין הדברים הוא עצום.

אין אפשרות ללכת עם הסוס ישר, כאשר גופו עקום.

מהו דרסז 1