דלג לתוכן העמוד

המאמר הרביעי מתוך סדרת המאמרים שנכתבו על ידי מאיר אליעבוש - רוכב סוסים מדריך רכיבה ומאמן בסגנון הדרסז' הקלאסיפעולת האיסוף - קולקשן - שונה מסוס לסוס. היא תלויה במבנה הסוס, רמת שיווי המשקל, מבנה החלציים, אורך פרקי הגפיים והקרסוליים.

קולקשן 1

איסוף נכון של הסוס יתבצע ללא הפעלת כוח, או כפייה מצדו של הרוכב - אלא ברגש.

אפשר למצוא מעט מאוד סוסים שבנויים נכון ושכל איבריהם עובדים בהרמוניה. את הסוסים הללו לא ניתן "להרוס" בקלות. יש לשים דגש שפעולת האיסוף איננה תלויה בצעדי הסוס, כפי שרבים סבורים - שאם יש לסוס צעד ארוך או קצר, זה משנה לביצוע פעולה זו. לכל סוס יש מבנה גוף, טמפרמנט, ויכולת ביצוע של קולקשן. לאחד יהיה קל יותר ולאחר יהיה פחות, וכל זה תלוי במה שהוזכר לעיל. כל הסוסים יצטרכו לעבור את אותו השלב של האימון (פחות או יותר), ובאותו האופן.

רוכב בעל נסיון, שאימן סוסים בעברו, ידע מה עומד לפניו ברגע שיפגוש את הסוס, מה יהיו המכשולים שעליהם לעבור, במה להתחיל, מה יהיו הקשיים וכיצד לנטרל אותם.

קולקשן 2

הסיבה העיקרית המביאה לקשיים בעבודת הסוס היא קשיחות הצוואר. קשיחות הצוואר משפיעה על כל גופו של הסוס. לאחר עבודה נכונה בהליכה, במהירות נכונה ועם תרגילי ההתעמלות השונים, שכולם בנויים בבסיסם מתרגיל השולדר-אין (SHOULDER IN - הכתבה הראשונה בסדרה), הם ינטרלו את ההתכווצויות והקשיחות של הצוואר.

בו-זמנית, עם העבודה על גמישות הצוואר, יש לעבוד על שחרור הלסת התחתונה של הסוס. זהו למעשה הפתח לחינוך הסוס בצורה הנכונה. סוסים שלא יחונכו בדרך זו יהיו נוקשים ולא נוחים ברכיבה. אלו יגרמו לרוכב לקשיים גדולים ויביאו אותו למסקנות שגויות  - שבעצם הסוס הוא זה שלא בסדר – וזה יגרום לאכזבה. רכיבה שנעשית בצורה לא נכונה תגרום לסוס לנתק את החלק האחורי מהקדמי ותגביר את הקשיחות וההתכווצות של הסוס.

רוכבים שינסו לרכוב על סוסים כאלו, יגרמו להם לבעיות חמורות כגון צליעות, בעיות גב, ואף יכולים לגרום לבעיות גב אצל עצמם ואצל רוכבים אחרים.

לאחר השגת המטרה של הליכה טובה עם צוואר גמיש ולסת משוחררת, יוכל הרוכב לעבור לתנועות של טרוט וקנטר בצורה נעימה ונוחה. מגע הרוכב עם המתג צריך להיות כזה שכאשר הסוס משחרר את הלסת, הרוכב צריך לשחרר את היד ביחד איתו ולתת לסוס חופש, כשהמושכה חצי מתוחה, ושומרת שהלסת תהיה משוחררת ולא תאפשר לסוס לחזור לקשיחות הקודמת. התיקונים שנעשים על ידי המתג צריכים להיות לשבריר שניה ולעולם לא להיות במתח קבוע על הפה.

לאחר שהסוס השיג את שחרור הלסת, הוא יעביר את האנרגיה והשליטה עליו לידי הרוכב.

בעבודה נכונה עם צוואר גמיש ולסת משוחררת, הסוס יפתח את הכוחות והשרירים המתאימים לעבודת הדרסז' הנכונה. רק אז, אחרי שינוטרלו כל המכשולים הנ"ל, הסוס יוכל להתרכז במשקל הרוכב שיושב על גבו ויכניס את הרגליים האחוריות אל מתחת הגוף, מתחת למושב הרוכב, כאילו הוא שוקל אותו. במצב נוח גם לסוס וגם לרוכב, הרכיבה תהיה מהנה ביותר ותפחית את המאמץ הנדרש מהסוס למינימום.

רוכב בעל אינטליגנציה וטאקט, יוכל להגיע למקסימום היכולת של הסוס בדרך זו. סוסי דרסז' שלא אומנו בצורה זו, ינצלו בערך 10% מהיכולת שלהם ותנועתם לא תהיה טבעית. 

קולקשן 3